Človek stráca svoju ústrednosť v tomto chaotickom procese, keď sa Zem búri proti svetu prostredníctvom činiteľov ako povodne, požiare a vírusy. Je nam opäť pripomínané, že zmena podnebia a ochrana životného prostredia patria v súčasnosti k najpálčivejším problémom. Je preto nutné porozumieť konkrétnym povinnostiam, ktoré máme v oblasti umenia a pomôcť nášmu sektoru uchopiť a efektívne riešiť tieto otázky na globálnej úrovni.
Umenie a kultúra nám tu môžu pomôcť mnohými spôsobmi: spojením nás s predchádzajúcimi okamihmi zmeny (aby sme pocit radikality mohli dosiahnuť), spochybnením nevyhnutnosti súčasného stavu, rozmýšľaním o hlbokom čase a tým, že nás môžu vystaviť množstvu možných budúcnosti (odlišné svety sa umením stanú hmatateľnými). Umenie a kultúra sú o vytváraní nových spojení, nových nadnárodných spoluprác, nového cítenia, nového jazyka pre riešenie politického vyčerpania a pre priamu konfrontáciu so stúpajúcou nespravodlivosťou, zhoršovaním životného prostredia a neslobodu.
Projekt Liquid Dogmas zhromažďuje a sprostredkuje vedomosti a skúsenosti odborníkov z rôznych kultúrnych oblastí, ale aj praktikantov a mysliteľov z iných disciplín. Sú vyzvaní, aby formulovali svoje vízie, hovorili profesionálne a poeticky súčasne, skúmali hranice umeleckého jazyka a možnosti umenia presahujúce rozpad.
Projekt Tekuté dogmy bol iniciovaný umelcom a pedagógom Martinom Piačekom a je organizovaný prostredníctvom
občianskeho združenia Verejný podstavec
Na
realizáciu projektu bola poskytnutá dotácia z rozpočtu hlavného mesta SR Bratislavy prostredníctvom Nadácie
mesta Bratislavy.
Partner projektu: Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave.
Vizuálna identita: abcdefghch Studio
Kontakt: liquiddogmas@gmail.com
Liquid
Dogmas na YouTube
Liquid Dogmas na Vimeo
Facebook stránka
Instagram: @liquiddogmas
Účastníci 2020:
- Lukáš Likavčan
výzkumník, teoretik a filozof (SK)
Lukáš Likavčan je výskumník a teoretik, ktorý sa venuje filozofii technológie, politickej ekológii a vizuálnym kultúram. Vyučuje na FAMU v Centre pre audiovizuálne štúdie (Praha) a na Inštitúte pre médiá, architektúru a dizajn Strelka (Moskva). Likavčan je tiež spolupracovníkom štipendijného programu Digitálna Zem (www.digitalearth.art), členom Display - Asociácie pre výskum a kolektívnu prax (Praha) a autorom knihy Úvod do komparatívnej planetológie (Strelka Press, 2019).
www.likavcan.com - Ivana Rumanová
kultúrna antropologička a kurátorka (SK)
Ivana Rumanová študovala kultúrnu antropológiu na FF UK v Prahe a odbor kultúrne projekty vo verejnom priestore na parížskej Sorbonne. Pôsobila ako kurátorka v Novej synagóge Žilina, spolupracuje s iniciatívou tranzit.sk. Je členkou redakčnej rady časopisov Kapitál a 3/4 revue, prispieva tiež do periodík Artalk.cz, Flash Art CZ/SK, Advojka, Kød.
- Anetta Mona Chisa
výtvarníčka (SK/RO)
Anetta Mona Chișa je umelkyňa pracujúca na rozhraní viacerých médií (socha, video, jazyk, performens). Jej prácami skúma prostredia, jazyk a technológie, ich politiku a materialitu. Jej diela a projekty spolupráce boli vystavené medzinárodne, napríklad v n.b.k. Berlín, MoCA Miami, MuMoK Viedeň, The Power Plant Toronto, Schirn Kunsthalle Frankfurt, Taipejské bienále, Moskovské bienále a Benátske bienále medzi inými.
- Raluca Voinea
kritička umenia a kurátorka (RO)
Raluca Voinea je kurátorka a kritička umenia pôsobiaca v Bukurešti. Od roku 2012 je spoluriaditeľkou združenia tranzit.ro. Od roku 2008 je spolueditorkou časopisu IDEA arts + society. V roku 2013 bola kurátorkou rumunského pavilónu na 55. bienále v Benátkach. Venuje sa témam ako etické postupy v umení, ekológia, zastúpenie žien vo verejnom živote. Nedávnym projektom, ktorý spoluorganizovala (spolu s Ovidiu Țichindeleanu ako Resurrection Committee), bol Po kanáli existoval iba „náš“ svet, v Mestnej galérii Ľubľana (2019), výstava zameraná na výskum Suezského prieplavu.
- Denisa Kera
filozofka, teoretička a dizajnérka (CZ/IL)
Denisa Kera je filozofka a dizajnérka experimentujúca s kreatívnymi stratégiami verejného zapojenia do vznikajúcich sporov o vede a technológii. Jej posledná práca ako odborná výskumníčka na BISITE univerzite v Salamanke sa týkala otázok RegTech, algoritmického riadenia a spôsobu implementácie etických a regulačných pokynov do blockchianových a IoT infraštruktúr. Má globálne skúsenosti ako odborníčka skúmajúca otvorené a občanské vedecké projekty (Národná univerzita v Singapore, Arizonská štátna univerzita, Karlova Univerzita) po celom svete, ktoré opísala ako formy „miestnej výskumnej a vývojovej kultúry“, „geekovej diplomacie“ a „vedeckého remesla“. Nedávno nastúpila na internetový inštitút Weizenbaum v Berlíne ako spolupracovníčka na knihe o genealógii automatizácie a algoritmického riadenia.
github.com/anonette
anonette.net/
usal.academia.edu/DenisaKera - Martin Zet
vizuálny umelec, performér a básnik (CZ)
Martin Zet momentálne odmieta napísať životopis. Vlastne si chce oddýchnuť od neustálej úlohy vytvárania životopisov. Môžete to považovať za súčasť jeho boja za slobodu. OSLOBOĎŤE MARTINA ZETA!
www.martin-zet.com - Saša Spačal
Saša Spačal je postmediálna umelkyňa, pracujúca na pomedzí výskumu živých systémov a súčasného umenia. Zameriava sa na posthumánne environmentálno-kultúrne kontinuum a planetárne metabolizmy zakotvené v biopolitike a nekropolitike, rozvíja rozhrania a vzťahy s pôdnymi činiteľmi, ktoré zahŕňajú mechanickú, digitálnu a organickú logiku. Vystavovala na miestach ako Ars Electronica Festival (AT), National Art Museum of China (CHN), New Tretyakov Gallery (RUS), Centre de Cultura Contemporània Barcelona (ES), Transmediale Festival (DE). Jej diela získali ocenenia a nominácie na Prix Ars Electronica, Japan Media Art Award, Prix Cube, New Technology Art Award a New Aesthetica Prize.
- Kaitlin Bryson
Kaitlin Bryson je umelkyňa zaoberajúca sa environmentálnou a sociálnou spravodlivosťou. Jej umelecká prax a aktivizmus sa zameriavajú na biologické a metafyzické aplikácie liečenia, ktoré reagujú na všadeprítomné pretrvávajúce škody vo svete. Bryson pracuje predovšetkým s hubami ako zdrojom, metaforou a spolupracovníkmi pre svoje umelecké diela. Bryson získala magisterský titul v odbore Umenie a ekológia na Univerzite v Novom Mexiku a v súčasnosti žije a tvorí nomádsky na západe Spojených štátov. Bryson získala podporu od Lannan a Andrew W. Mellon Foundation(s) na tvorbu ekologicky remediačných umeleckých diel na národnej a medzinárodnej úrovni. V roku 2019 Bryson spoluzaložila The Submergence Collective, environmentálny umelecký kolektív zameraný na projekty, ktoré predstavujú kolaboratívnejšiu, kreatívnejšiu, nádejnejšiu a ekologicky prepojenejšiu budúcnosť pre náš ľudský druh a zvyšok živého sveta.
- Viktor Vejvoda
Viktor Vejvoda sa narodil v Prahe v Československu. Študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe a v roku 2015 ukončil štúdium v ateliéri Nových médií. Žije a pracuje v Prahe. Jeho hlavným záujmom je ekológia spotreby, periférne a zabudnuté vedomosti, otázky hodnoty a improvizácie. Viktor sympatizuje s využívaním nástrojov Open Source pre produkciu vlastných diel (utopia.ooooo.page). Je aktívnym členom umeleckých kolektívov Trojan Tactics (TT) a Kolxoz [Колхоз].
- András Cséfalvay
András Cséfalvay je vizuálny umelec, digitálny rozprávač, mladý akademik zo Slovenska, ktorý v súčasnosti vyučuje na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Vyštudoval maľbu a matematiku v Bratislave, po čom na AFAD napísal dizertačnú prácu o užitočnosti a reálnosti fikcie. Vo svojej práci skúma vzťah kultúry a technológií, politické a etické aspekty počúvania nedominantných hlasov a interpretácie sveta. Jeho najnovšie projekty sa zaoberajú vzťahom medzi astronómami a domorodým obyvateľstvom pri stavbe teleskopov na Mauna Kea, letom dinosaurov ako technológiou na prežitie vyhynutia alebo prekategorizovaním planéty Pluto. Je spoluzakladateľom platformy digitálneho umenia na AFAD v Bratislave.
- Flóra Gadó
Flóra Gadó je kurátorka, výskumníčka a kritička umenia pôsobiaca v Budapešti. Od roku 2018 pracuje ako kurátorka v mestskom centre súčasného umenia Budapest Gallery a nedávno získala doktorát z filmových, mediálnych a kultúrnych štúdií na Univerzite Eötvösa Loránda. Kurátorsky pripravila niekoľko výstav v Maďarsku aj v susedných krajinách, vrátane Galérie TIC (Brno), Galérie Pragovka (Praha), Spoločnosti Júliusa Kollera (Bratislava) a v rámci OFF-Biennale Budapest. V uplynulých rokoch sa zúčastnila niekoľkých kurátorských rezidenčných programov, vrátane MeetFactory v Prahe, Domu umenia Brno, KAI v Tallinne a programu East Art Mags pre umeleckých kritikov v Rumunsku a Poľsku. V rokoch 2016 až 2019 bola viceprezidentkou Ateliéru združenia mladých umelcov v Budapešti. V súčasnosti prednáša na Metropolitnej univerzite v Budapešti a je spolueditorkou časopisu Café Babel. Od roku 2021 sa zúčastňuje na programe Kurátorská prax na Univerzite v Bergene. V centre jej záujmu je politika pamäti, umelecké stratégie vyrovnávania sa s minulosťou, ako aj skúmanie otázok súvisiacich s duševným zdravím, liečením a radikálnou starostlivosťou.
- Borbála Soós
Borbála Soós (1984, Budapešť) je kurátorka pôsobiaca vo Veľkej Británii a aktívna propagátorka, účastníčka a organizátorka umeleckého a ekologického výskumu. Borbálina prax reaguje na environmentálne myslenie a s ním súvisiace sociálne a politické naliehavé otázky, ktoré narúša a obohacuje. V súčasnosti sa venuje PhD výskumu na Goldsmiths College na katedrách umenia/vizuálnych kultúr. Je absolventkou magisterského štúdia v odbore kurátorstva súčasného umenia na Royal College of Art v Londýne (2012) a magisterského štúdia dejín umenia a filmových štúdií na Univerzite Eötvösa Loránda v Budapešti (2009). Okrem iného pôsobila ako hosťujúca lektorka na Goldsmiths College, Royal College of Art, Central Saint Martins a Edinburgh College of Art.
V rokoch 2012 až 2019 bola riaditeľkou a kurátorkou galérie súčasného umenia Tenderpixel v centre Londýna, kde prezentovala rozmanité tvorivé pozície v oblasti kultúry, ekológie, ekonomiky a politiky. Ako nezávislá kurátorka organizovala projekty v spolupráci s inštitúciami ako Trafó House of Contemporary Arts, Budapešť; OFF-Biennale, Budapešť; tranzit, Bratislava; Futura Centre for Contemporary Art/Karlin Studios, Praha; Rupert, Vilnius; ICA, Londýn; Camden Arts Centre, Londýn a Jupiter Woods, Londýn. V roku 2020 viedla Peer Forum o rewildingu v Horniman Museum and Gardens, Londýn a v spolupráci s Artquest. Často rozvíja projekty v prostrediach, ako sú lesy, botanické záhrady a nedávno kolektívna výskumná expedícia a výstava na Azorskom súostroví s Re_Act Contemporary Art Lab. - Oto Hudec
Oto Hudec je slovenský multimediálny umelec, ktorý vytvoril a vystavil svoje nedávne práce na Slovensku, v Rakúsku, Južnej Kórei, Cabo Verde, Portugalsku a USA. Tvorí videá, nástenné maľby, animácie, sochy a diela pre verejné priestranstvá o imigrácii, utečencoch a dopadoch globalizácie na životné prostredie. Jeho projekty často zahŕňajú utopickú perspektívu ako spôsob, ako porozumieť produkcii potravín, energií, sleduje premeny priemyselnej krajiny alebo úbytok včiel. Pri témach klimatickej zmeny, ekológie a udržateľnosti, sa namiesto hľadania nových vedeckých riešení zameriava skôr na to, ako to dosiahli kočovní a domorodí obyvatelia. Často spolupracuje na projektoch s deťmi a mládežou zo znevýhodnených komunít. Od roku 2013 pracuje na participatívnom projekte s rómskymi deťmi na Slovensku — Projekt Karavan spolu s výtvarníčkou Danielou Krajčovou. Bol finalistom ceny Oskara Čepana pre mladých umelcov v roku 2012 na Slovensku.
Kľučové koncepty:
- hlboký čas
- hlboký materializmus
- hĺbky, ktoré hýbajú
- environmentálna degradácia
- eruptívna emancipácia
- ekonomiky úrod
- efektívne stratégie a angažovanosť
- environmentálne vtelesnenie
- transdruhy
- transart
- transplantácia
- transformácia a reparácia
- transnárodné transfery
- sadenie
- semená
- stromy
- systémy
- symbióza
- redigovanie predstavivosti
- radikálna divočina
- regenerácia pokroku
- odučenie a rekvalifikácia
- nové citlivosti
- nový jazyk
- noví my
- algoritmické budúcnosti - odpojená budúcnosť